بارسای ورژن 15-2014 تغییرات «مهمی» داشته است. از خروج اسطوره هایی همچون پویول و والدز گرفته تا مربی جدید و ستاره ای همچون لوئیس سوارز.


چه قدر به بارسای جدید می توان امیدوار بود؟1 - لوئیس انریکه مربی بدی نیست. عملکرد او در سلتاویگو و تیم دوم بارسلونا قطعا این مسئله را به سادگی اثبات می کند. شاید تنها علامت سوال هواداران بد بین بارسلونا عملکرد او در سری آ و رم باشد اما برای من عملکرد انریکه در رم باعث نمی شود که نسبت به موفقیت او در بارسلونا بد بین شوم. رم لوئیس انریکه گرچه در نتیجه گیری ناموفق بود اما سطح فوتبالی که ارائه می کرد قابل قبول به نظر می رسید. رم لوئیس انریکه در مسیر درستی حرکت می کرد اما طبیعتا همیشه مسیرهای درست در ابتدا به موفقیت ختم نمی شود. از کارنامه لوئیس که عبور کنیم حقایق دیگری در این مربی وجود دارد که برای بارسا می تواند امیدوار کننده باشد. بارسلونا باشگاهی نیست که هر مربی از گوشه و کنار دنیا بتواند در آن موفق باشد. تاتا مارتینو نیز به هیچ عنوان مربی بدی نبود. چه از لحاظ دانش تاکتیکی و چه از لحاظ ابعاد شخصیتی در سطح بالایی قرار داشت اما نیوکمپ را بدون کسب جام ترک کرد (اگر سوپر کاپ را جام حساب نکنیم.) مربیانی که از «ریشه» و «خون» باشگاه بارسلونا باشند از شانس موفقیت بیشتری در این باشگاه برخوردار هستند. دست کم سال های اخیر به وضوح این مساله را به اثبات رسانده است و اتفاقا سرمربی جدید بارسلونا به بهترین شکل ممکن این 2 ویژگی را دارا است. در بارسلونا مربی باید باشگاه، هواداران و فرهنگ تیم را بشناسد، باید با این عوامل زندگی کرده باشد و برای هواداران بارسلونا این امیدواری وجود دارد که سرمربی جدیدشان به خوبی به این پارامترها آگاه است.

2 - 2 اصل مهم در مدیریت برای برنامه ریزی وجود دارد؛ نخست برنامه های کوتاه مدت و سپس برنامه های بلند مدت. اگر بارسلونا را به عنوان یک سازمان در نظر بگیریم شرایط فعلی سازمان به ما می گوید که برنامه های کوتاه مدت باید در اولویت قرار داشته باشد. برای تیمی همچون بارسلونا که مدتی پیش تمامی جام های اروپا و اسپانیا را درو می کرد پشت سر گذاشتن فصلی بدون جام نوعی بحران محسوب می شود. آن هم در شرایطی که رقیب دیرینه و دشمن خونیشان فصل بسیار موفقی را پشت سر گذاشته و در بازار برای فصل آینده نیز آس های خوبی خریده است. در چنین شرایطی بارسلونا به برنامه های کوتاه مدت برای رسیدن به موفقیت احتیاج دارد. جرمی متیو 30 ساله است؟ بله چنین بازیکنی نمی تواند در برنامه های بلند مدت باشگاه جایی داشته باشد اما دست کم در شرایط فعلی که تیم نیاز به موفقیت در بازه ی زمانی کوتاه دارد، اتفاقا بهترین مهره محسوب می شود. برای هواداران بارسلونا در فصل پیش رو نه سن مدافعان تیمشان بلکه این کیفیت آن هاست که بسیار مهم خواهد بود و جرمی متیو برای حضور در خط دفاع بارسلونا دست کم به مدت 2 یا 3 سال از کیفیت قابل قبولی برخوردار است. اما باید توجه کرد که متیو نباید تنها خرید بارتومئو و زوبی زارتا در خط دفاع باشد. مارکینیوس، فرمالن یا بلیند دیگر گزینه های بارسلونا در خط دفاع هستند که باید هر چه سریع تر پیرامون آن ها تصمیم گیری شود. خرید یک مدافع دیگر مهم ترین مسئله نقل و انتقالات بارسلونا در ادامه راه خواهد بود.

3 - سازمانی که برنامه های کوتاه مدت را برای رسیدن به موفقیت مد نظر قرار می دهد نباید از یک اصل مهم دیگر در مدیریت غافل شود، تجربه. عامل تجربه در برنامه های کوتاه مدت نقش فوق العاده مهمی را ایفا می کند. والدز و پویول رفته اند و اگر قرار به خروج ژاوی و دنی آلوز هم باشد آن گاه تجربه به حداقل میزان خود در بارسلونا خواهد رسید. بارسلونا برای موفقیت در فصل پیش رو علاوه بر «اصالت» بر روی نیمکتش به این فاکتور درون زمین نیز نیاز خواهد داشت. آلوز، اینیستا، ژاوی، مسی و پیکه بازیکنان بسیار مهمی در این مسئله خواهند بود، علی الخصوص ژاوی. هافبک باهوش بارسلونا شاید از لحاظ فنی آن کیفیت گذشته را نداشته باشد اما حضورش در مجموعه تیم روی نیمکت یا حتی روی سکوها به عنوان بازیکن و یک رهبر بسیار می تواند تعیین کننده باشد. بارسلونا در فصل پیش رو به امثال ژاوی و دنی آلوز همچنان نیاز خواهد داشت و خروج چنین بازیکنانی اشتباه محض خواهد بود.

4 - لوئیس سوارز؟ اگر از مشکلات روحی و روانی او عبور کنیم از لحاظ فنی این بازیکن بی نظیر است. لوئیس سوارز اتفاقا همان بازیکنی است که بارسلونا در خط جلو به آن احتیاج دارد البته به شرطی که روانشناسان بتوانند این بازیکن را تحت هدایت خود داشته باشند. سوارز از لحاظ فنی شخصیت جالبی دارد. او در عین خودخواهی که البته لازمه طبیعی هر مهاجمی است از خود گذشتگی قابل قبولی نیز دارد. سوارز فصل کذشته در خط حمله همکاری بی نظیری با امثال استاریج یا استرلینگ داشت و این همکاری می تواند در سطح بسیار بالاتری با نیمار و مسی ادامه پیدا کند. اینجاست که خط حمله بارسلونا می تواند همچون خط حمله دشمن دیرینه اش ترسناک باشد. در چنین شرایطی نقش لوئیس انریکه نیز حیاتی خواهد بود. کنترل سوارز و بازی گرفتن از او دو مسئله ای است که اگر انریکه و تیم روانشناسان بارسلونا موفق به انجام آن شوند، آن گاه شانس موفقیت بارسلونا به شکل قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

5 - فصل پیش رو برای مجموعه بارسلونا بسیار «کلیدی» خواهد بود. آن ها فصل بدی را پشت سر گذاشته اند و اتفاقا رئال مادرید نیز در بهترین شرایط خود طی سال های اخیر قرار گرفته است. یک فصل بدون جام دیگر به هیچ عنوان نمی تواند برای هواداران متعصب این تیم قابل قبول باشد و قطعا مجموعه بارسلونا نیز به این مسئله آگاه است. با این حال وضعیت بارسلونا بد نیست. آن ها امیدوار هستند تا بار دیگر ریشه و اصالت موفقیت را به ارمغان بیاورد و البته که در سال های اخیر بارها و بارها همین عوامل بارسلونا را به موفقیت رسانده اند.موضوعات مرتبط : آبی اناری ها،
برچسب ها : لوئیس انریکه، جرمی متیو، ژاوی هرناندز، دنی آلوز، لوئیز سوارز، جوزپ ماریا بارتومئو، آندونی زوبی زارتا،


تاریخ : سه شنبه 7 مرداد 1393 | 12:12 ب.ظ | نویسنده : MHA 10 | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic